BODRUM YALIKAVAK’DA YER ALAN MMK YELDEĞERMENİ RESTORANI DOĞALLIĞI SOFRALARA GETİRİYOR.

MMK Yeldeğirmeni Restoran, Bodrum-Yalıkavak yolu üzerinde tepede bulunan tarihi yel değirmeni aslına uygun olarak restore edilerek hayat bulmuştur. Restoran’da İşletmeci Öznur Alkaç, Dağbelen köyünde yaşayan yöre halkından 15 bayan ile müşterilerine hizmet etmekte.

Sabah Kahvaltısı ile güne merhaba diyen MMK Yeldeğirmen Restoran, gün içinde yöreye ait malzemelerden hazırlanan gözlemeler, mantı, tost çeşitleri, omletler, menemen, sahanda sucuklu, pastırmalı yumurta, mıhlama gibi birçok lezzet bulunmakta.

MMK Yel değirmeni restoranında tüm yiyeceklerin tamamı organiktir. Dağdelen Köyü’nde yaşayan köylü kadınların kendi ürettikleri “Organik reçeller, güneşte kurutulmuş bulgurlar, ev yapımı salçalar, pul biberler, özel ev yapımı pekmezler, erişteler gibi birçok alternatifli yöresel lezzetleri satın alarak restoranında kullanan MMK Yeldeğirmeni İşletmecesi Öznur Alkaç , hem müşterilerine organik lezzetler sunarken, köylü kadınlara da kazanç kapısı sağlıyor. Ayrıca; MMK Yeldeğirmeni’ne ait çiftlikte meyve, sebze, arı kovanları, hayvan yetiştirilerek tecrübeli organik tarım çiftçiliği de yapılmakta. Burada yetiştirilen ürünleri kullanan İşletmeci Öznur Alkaç, ürünlerinin en doğal halini zengin bir damak tadıyla birleştirerek restoranında müşterilerinin damak zevkine sunuyor.

MMK Yel değirmeni restoranının en önemli ürünü olan unlar ise; 1850 yılında Karaibrahimoğlu Mehmet Efendi tarafından yaptırılmış sonrasında aslına uygun olarak restore edilen ve Bodrum Yarımadasında sadece tek olarak çalışan yel değirmeninde öğütülmektedir. 

Sabah Kahvaltı ile güne merhaba diyen MMK Yeldeğirmeni akşam 20.00 kapılarını kapatmakta.